Projekt 10103 – Avslutat Framtidens produktionsmiljö - vägen till ett industriellt platsbyggande, etapp 2
Fördjupningsmaterial
Slutrapport
Sammanfattning
Syftade till att skapa en bättre arbetsmiljö samt skapa förutsättningar att utveckla byggandet ur ett process- och produktionsperspektiv. Syftet med delmoment C var att utnyttja kunskap om väderskydd erhållen i tidigare delmoment till att utveckla process och produktion i verkliga byggprojekt samt att utvärdera hur väderskyddet påverkar utförande, kostnad, tid, arbetsmiljö och kvalitet. Samarbete med Centrum för Management i Byggandet. Samfinansiering med Formas.
Redovisningen utgörs av FoU-Väst rapport 0604 "Väderskyddad produktion, Framtidens byggande", Bengt Larsson, Lars Söderlind (87 sid).
Redovisningen utgörs av FoU-Väst rapport 0604 "Väderskyddad produktion, Framtidens byggande", Bengt Larsson, Lars Söderlind (87 sid).
Projektansvarig
- NCC AB
Projektledare
- Lars Söderlind larsolof.soderlind@telia.com