Nyhet Glasfiber ersätter betong i dansk regnvattenbassäng
NCC bygger en underjordisk regnvattenbassäng i Glostrup kommun, väster om Köpenhamn. Projektet genomförs för att skydda staden från framtida översvämningar och för att bidra till en mer motståndskraftig och klimatanpassad infrastruktur. I projektet används "rektangulära" glasfiberrör. Robert Sturk, Skanska och SBUFs anläggningsutskott har besökt projektet och delar sina tankar om tekniken.
Hållbarhetsprojekt Glasfiber ersätter regnvattenbassäng i dansk regnvattenbassäng
En underjordisk bassäng som ska kan 8 000 kubikmeter regnvatten byggs av NCC i Glostrup kommun, väster om Köpenhamn. Projektet genomförs för att skydda staden från framtida översvämningar och för att bidra till en mer motståndskraftig och klimatanpassad infrastruktur. Ordervärdet uppgår till drygt 160 MSEK.
Bassängen byggas med hjälp av stora tunnelelement av glasfiberarmerad polyester, så kallade GAP-element. Elementen är lätt rektangulära i formen för att platsa i den schaktade gropen. Dessutom kommer det att byggas en pumpstation och installeras nya inlopps- och utloppsrör.