Nyhet Dela kunskap för fart i forskningens framdrift

Publicerad 20 maj 2025

Ta del av en intervju med Nils Rydén som spelades in i samband med Årets innovation – forskningen då händer nu, maj 2025. 

Forskningen då, händer nu! Många projekt, flera stjärnor, skapar en galax

"Forskning är viktigt för att utveckla oss som människor och utveckla samhället i stort och för att hitta ständiga förbättringar. Om man tittar bakåt i tiden så förstår man ganska snabbt att det är mycket som blir bättre och bättre. Forskning tar lång tid, och det ligger i sakens natur att man aldrig blir riktigt färdig."

Det säger Nils Rydén, Head of Research and Innovation, Peab och ledamot i SBUF:s forskningsutskott.

 

Forskningen då, händer nu En del av Årets innovation

Videon med Nils Rydén, Peab, spelades in våren 2025. 

Vi visade filmen under eventet Årets innovation – forskningen då, händer nu! Vi hyllade forskning och innovation och delade ut pris till de nominerade i utmärkelsen Årets innovation. 

SBUF:s hjärta och hjärna Våra fyra utskott

I SBUF:s utskott sitter företrädare från respektive delbranschs företag och organisationer. Utskotten är en rådgivande funktion och utgör remissorgan i frågor om ansökningarna för ekonomiskt stöd till forskning och utveckling.

Nils Rydén ingår som ledamot i forskningsutskottet. Utöver detta finns också bygg-, anläggnings- och installationsutskottet.